Wróć
Trendy E-commerce 2022 roku

1 lutego 2022

Trendy E-commerce 2022 roku

E-commerce to jedna z niewielu branż, która w czasach pandemii nabrała tempa. Tendencje zakupowe uległy modyfikacji, a zarządy firm dodały nowe elementy do swoich modeli biznesowych. Co przyniesie nam 2022 rok w sektorze e-commerce?

Omnichanel.

Jest to trend, który mówi o wielokanałowości zakupów. Użytkownicy podejmują decyzje często na różnych poziomach styku z marką. Najprawdopodobniej zauważą sklep przy okazji przeglądania social mediów czy też polecenia kogoś znajomego, a może napotkają na mieście Twoją reklamę outdorową. Co więcej użytkownicy mogą zacząć swoją ścieżkę z produktem na smartphone, a dokonać zakupu na laptopie.

Personalizacja.

Personalizacja produktów i usług w tym momencie bije niemalże wszystkie trendy skumulowane wokół e-commerce. Klienci oczekują teraz rozwiązań skrojonych na miarę ich potrzeb. Dlatego zrozumienie zachowania i zainteresowań klientów jest kluczowe do odpowiedniej oraz rzetelnej personalizacji.

Jednak technologia e-commerce sprzyja rozwojowi personalizacji poprzez zbieranie danych na każdym kroku. Prawie każda akcja wykonana przez użytkowników jest nagrywana i zbierane są niezliczone liczby danych pozwalających znaczne zwiększenie dopasowania do preferencji klientów.

Wydajność i bezpieczeństwo podczas zakupów oraz portfele.

Jak wspominaliśmy w poprzednim poście porzucenie koszyka na ostatnim kroku procesu zakupu to jedno z większych utrapień sklepów online. W artykule opisaliśmy kilka powodów dlaczego użytkownicy opuszczają stronę przed sfinalizowaniem transakcji, a w tym miejscu chcielibyśmy przypomnieć o budowie procesu zakupu, która jest szybka i łatwa w obsłudze oraz czasie przechodzenia do kolejnych kroków. We are inherently inquisitive, therefore it is natural for us to wonder “what,” “why,” “when,” “how,” and so on. Additionally, image-based distribution methods boost engagement. With the passage of time, ecommerce web solutions vendors are aiming to make image and voice search play an important part in pushing eCommerce retail.

Wyszukiwanie

Kolejnym trendem w 2022 roku oszacowanym na wartość 40 miliardów dolarów jest wyszukiwanie głosowe. Użytkownicy coraz częściej używają tego sposobu na szukanie, ponieważ jest ono znacznie szybsze niż pisanie. Dodatkowo wyszukiwanie obrazem i głosem zwiększa zaangażowanie użytkowników.

Rzeczywistość online

Kiedy cały świat był zamknięty przez pandemie sklepy online wykreowały inne podejście do klienta. W grę weszły popandemiczne zachowania, które stały się nowym standardem. Dotychczas tak zwane “live” podczas, których marki zapraszały do oglądania “na żywo” prezentacji produktów na ludziach zostaną z nami na dłużej. Przez działanie w realnym czasie marki mogą zaangażować szerszą grupę odbiorców.

Doświadczanie z dowolnego miejsca.

Cały czas trwają prace nad próbą przejścia bariery, w której użytkownik może przymierzyć na siebie dowolną rzecz czy akcesorium lub sprawdzić czy dany produkt będzie pasował do jego wnętrza. Na ten moment działania związane z wirtualną rzeczywistością dla wielu sklepów są tylko niespełnionym marzeniem ze względu na duży koszt takiego przedsięwzięcia. Jednak jest to przyszłość e-commerce.

Sztuczna inteligencja jako obsługa klienta

Chatboty są kolejnym trendem, który staje się coraz bardziej popularny. Z badań wynika, że 60% użytkowników w Ameryce wybiera wersję digitalową pomocy klienta. Teraźniejsze chatboty może nie są tak doskonałe, jednak nieustannie trwają prace nad sztuczną inteligencją.

Mobilność.

W ciągu kilku lat przeglądanie i zakupy na smartphonach zyskały na sile. Budownie obecnie sklepu bez zwrócenia szczególnej uwagi na tego typu urządzenia jest niemożliwe. Dodatkowo należy dodać o priorytetyzacji takich stron w indeksowaniu przez Google. Badania wskazują również na niższy współczynnik odrzuceń w procesie zakupu na smartphonie.

Zostaw kontakt do siebie, oddzwonimy!