Wróć
E-commerce sektorem B2B stoi – co to są platformy B2B i dlaczego warto z nich korzystać

3 września 2019

E-commerce sektorem B2B stoi – co to są platformy B2B i dlaczego warto z nich korzystać

Wraz z dynamicznymi zmianami rynku e-commerce zmieniają się również potrzeby biznesowych klientów. Ci, do tej pory obsługiwani przez handlowców, zaczynają oczekiwać takich samych doświadczeń, jak klienci sektora B2C. Wzrost zaufania internautów do zakupów online (wg wyników raportu E-Commerce Gemius) skutkuje przeniesieniem trendu również na mniej podatny na wpływy sektor biznesowy. Wg danych szacunkowych wartość polskiego e-commerce B2B wyniosła w 2012 120 mld złotych, co stanowi 5% transakcji B2B w Polsce. To stosunkowo niewiele, ale już w kolejnym roku ta liczba wzrosła do 140 mld zł. Mamy więc do czynienia z ciągłym rozwojem tego obszaru sprzedaży internetowej. Jednocześnie trend potwierdzać może fakt, że w krajach zachodnich udział ecommerce B2B w rynku stanowi nawet kilkadziesiąt procent.

Czym platforma e-commerce B2B różni się od standardowego sklepu internetowego?

Podstawową różnicą między platformą do sprzedaży B2B a B2C jest grupa odbiorców. Sektor biznesowy to zamknięta grupa klientów, realizująca często duże zamówienia. Oferta sklepów skierowanych do tej grupy nie jest więc dostępna i jednakowa dla wszystkich. Jednocześnie cena, jaką kontrahent uzyska za produkt, może być zależna od ilości zamawianego towaru bądź statusu, jaki użytkownikowi przypisał sprzedawca. Indywidualne promocje czy grupy cenowe to również jedna z kluczowych funkcjonalności takiego rozwiązania. Znaczące różnice pomiędzy platformami B2B a B2C leżą również w informacjach, do jakich dostęp ma użytkownik z poziomu panelu klienta. W przypadku biznesowych transakcji do pobrania będą faktury, płatności, rozrachunki czy kredyty kupieckie i dokumenty PZ. Możliwe jest również rozdzielenie konta jednego kontrahenta na kilka podkont, z których każde będzie miało inne uprawnienia – do dokonywania zamówień, pobierania faktur czy dokonywania rozrachunków. Kolejne różnice to łatwość dokonywania złożonych zamówień – w odróżnieniu od platform B2C klienci biznesowi dokonują zakupów wielu produktów, często tych samych w pewnych odstępach czasowych. Platforma e-commerce B2B powinna wspierać i ułatwiać dokonywanie takich zamówień, ich edycję. Z drugiej strony, podobnie jak w platformach B2C, dobra platforma B2B także powinna posiadać wsparcie analityczne i moduły o charakterze marketingowym, które mogą pomagać sprzedającym docierać do potencjalnych odbiorców z poszerzoną ofertą i zwiększać wolumen zamówień od klientów biznesowych.

Jakie są zalety wdrożenia platformy e-commerce B2B?

Platforma e-commerce B2B to przede wszystkim ogromne ułatwienie w kontaktach biznesowych oraz system usprawniający przepływ informacji między sprzedawcą a kontrahentem. Automatyzuje (a co najmniej upraszcza) procesy sprzedażowo-zakupowe. Odpowiednio wdrożone i zoptymalizowane rozwiązanie daje klientom dostęp do bieżących stanów magazynowych, co realnie ułatwia zakupy, rozwiązując problem zamawiania produktów nie będących fizycznie w magazynie. Największą i najbardziej odczuwalną zaletą korzystania ze sklepu internetowego w modelu B2B jest zwiększenie efektywności działu handlowego. Automatyzując część procesów, zwalnia pracowników ze żmudnej pracy przy zbieraniu, wprowadzaniu czy oddawaniu do realizacji zamówień kontrahentów. Marginalizuje również ryzyko pomyłek, przenosząc większość kłopotliwych czynności na wdrożony system.

Integracja, czyli jak zaprowadzić harmonię w biznesie?

Istotną możliwością, jaką otwiera przed nami posiadanie platformy B2B jest jej integracja z systemami ERP lub systemami magazynowo-księgowymi. Umożliwienie wymiany danych pomiędzy wykorzystywanymi przez firmę aplikacjami to sposób na usprawnienie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.

O czym pamiętać przy wdrożeniu platformy e-commerce B2B?

Najczęściej chyba popełnianym błędem, którego z łatwością można się ustrzec, jest zapominanie, dla kogo tak naprawdę wdrażamy rozwiązanie. To użytkownicy, czyli nasi klienci, będą z tej platformy korzystać i to dla nich e-commerce i zaimplementowane w nim funkcjonalności mają być wygodne. Jeśli kontrahent zrobi zakupy u nas zakupy bez trudu, a w dodatku otrzyma odpowiednią promocję, wtedy tym chętniej do nas wróci. Przed kluczową dla pomyślnego przebiegu całego przedsięwzięcia decyzją staniemy już na samym początku. Chodzi o wybór odpowiedniego i doświadczonego partnera wdrożeniowego, który pomoże określić cele biznesowe i wyznaczyć właściwy kierunek rozwoju projektu.

Zostaw kontakt do siebie, oddzwonimy!